مسابقات

مسابقات نانوفناوری در دو سطح برگزیدگان مدارس، نواحی و استان خراسان رضوی برگزار می­گردد:

 •  1-نانوساختارهای فضایی
  نانوساختارهای فضایی یک بازی کاربردی، ساده و کاملا علمی است که به دانش آموزان امکان ساخت تمامی نانوساختارهای کربن و شکل­های خاص در فناوری نانو را می­دهد، در این بازی 60 قطعه کروی با چهار پیوند در اطراف به عنوان اتم­های کربن به همراه 120 اتصال در اختیار شما قرار دارد تا با استفاده از قطعات شکل­های زیر را ایجاد کنید.

  باکی بال (فولرن):
  ابتدا یک پنج ضلعی بسازید و در یک ردیف کامل به دور آن، شش ضلعی ها را قرار دهید. با قرار دادن پنج ضلعی به عنوان قطعه مرکزی بر روی سطح در مکان فرورفتگی­ها مطابق شکل پنج ضلعی و در کنار هر پنج ضلعی یک شش ضلعی قرار دهید. با کامل شدن شکل یک نیمکره مشابه ولی فقط با دو ردیف کامل تهیه کنید و به نمونه اول متصل نمایید. ساختار به دست آمده باید دارای دوازده پنج ضلعی و بیست شش ضلعی باشد که در اصطلاح به آن گفته می­شود.
  1234
  ‫گرافن:‬
  ‫به منظور ساخت این نانوماده دو بعدی کافی است شش ضلعیهای ساخته شده را در کنار هم به صورت یک صفحه لانه زنبوری کنار هم‬
  ‫قرار دهید.‬
  ‫گرافیت:‬
  ‫این شکل در صورت قرار گرفتن صفحات گرافن بر روی یکدیگر به شکل طبقهای تشکیل میگردد.‬
  7
  نانولوله کربنی:
  با ترکیب صفحات گرافن و نیم فولرن¬ها ساختارهایی لوله¬ای شکل تحت عنوان نانولوله های کربنی به وجود می آیند.
  1112
  مسابقات و بازی نانوساختارهای فضایی با همکاری اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی متوسطه امور پژوهشسراهای دانش آموزی استان خراسان رضوی و پژوهشسرای دانش آموزی ملاصدرا ناحیه 3 مشهد به عنوان قطب دانش آموزی نانوفناوری استان خراسان با هدف آشنایی کاربردی با فناوری نانو و نیز در نظر گرفتن یک برنامه تدریجی-تکاملی نانوفناوری در آموزش و پرورش کشور تهیه و تنظیم شده است.
  2223

 

 • 2- آزمون های مجازی فناوری نانو
  آزمون مجازی فناوری نانو به عنوان اولین دوره در سال 96-97 در سطح استان خراسان رضوی و با معرفی کتاب و مطالب علمی مورد تایید اداره آموزش و پرورش استان خراسان رضوی برگزار گردید. این آزمون با هدف ایجاد اولین حلقه شناسایی دانش آموزان علاقه مند در زمینه فناوری نانو در تمامی استان و سرمایه گذاری بر روی این عزیزان در اداره تکنولوژی آموزش و پرورش خراسان رضوی و پژوهش سرای دانش آموزی ملاصدرا به عنوان قطب دانش آموزی نانوفناوری طراحی و تدوین شده است.